Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

3 výstavy

15. augusta 2018 @ 8:00 - 15. septembra 2018 @ 17:00

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v spolupráci s organizátormi Kremnických gagov pripravilo hneď tri výstavy, ktoré sú súčasťou 38. ročníka Európskeho Festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY 2018. Prvá predstavuje kolekciu 181 kresieb od 2 slovenských a 5 zahraničných karikaturistov, ktorí sú nominovaní na festivalové ocenenie Zlatý gunár v kategórii Karikatúry a iné recesistické výtvarné diela. V tohoročnej mužskej zostave majú zastúpenie aj dve ženské autorky – slovenská a maďarská. Na druhej výstave môžu návštevníci vidieť 68 publikovaných kresieb z roku 1968 od 8 československých výtvarníkov – karikaturistov. Tretia výstava je autorským výberom 30 veselých obrázkov Petra Stankoviča, výtvarníka vizuálu Kremnických gagov 2018. Vernisáž všetkých troch uvádzaných výstav sa uskutoční za prítomnosti pozvaných autorov a hostí prvý deň festivalu, a to v piatok 24. augusta 2018. Verejnosti sú však sprístupnené už od 15. augusta a potrvajú do 15. septembra 2018 – ako zvolávanie a dozvuky jedinečného festivalu.
Trvanie výstav: 15. 8. – 15. 9. 2018
Miesto konania: galéria NBS – Múzea mincí a medailí
Štefánikovo nám. 33/40, Kremnica
Pripravili: za KG dramaturg festivalovej kategórie Fero Jablonovský
za NBS-MMM Mgr. Janka Kolláriková
1./
medzinárodná výstava KARIKATURISTI
Vernisáž výstavy sa uskutoční v rámci Európskeho Festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY v piatok
24. 8. 2018 o 14.30 h v galérii múzea. Súčasťou vernisáže bude tiež Dražba čistého papiera s dodatočným kreslením, len v tomto ročníku prítomných karikaturistov, čím vznikne jeden jediný originál.
Vystavujúci autori nominovaní na festivalové ocenenie Zlatý gunár:
 LUBOMÍR LICHÝ (CZ)
 SEBASTIAN KUBICA (PL)
 ÉDUA SZÜCS (HU)
 JUGOSLAV VLAHOVIĆ (SRB)
 OLEKSY KUSTOVSKY – KUSTO (UA)
 IVANA ŠÁTEKOVÁ (SK)
 JÁN GĽONDA (SK)
LUBOMÍR LICHÝ (CZ)
Publikuje v mnohých domácich i zahraničných periodikách. Mal niekoľko samostatných výstav, zúčastnil sa na početných kolektívnych výstavách a medzinárodných karikaturistických súťažiach, kde jeho práce získali významné ocenenia. Vydal viacero autorských kníh, viac ako 70 kníh ilustroval. Okrem výtvarnej tvorbe sa venuje bluesovej hudbe.
__________________________________________________________________________________________________
Národná banka Slovenska – Múzeum mincí a medailí Kremnica, Štefánikovo nám. 11/21, 967 01 Kremnica
Kontakt: Mgr. Janka Kolláriková, tel.: +421-(0)45-6780322, 6743261, e-mail: janka.kollarikova@nbs.sk
muzeum@nbs.sk, www.muzeumkremnica.sk, www.facebook.com/muzeumKremnica
2
SEBASTIAN KUBICA (PL)
Zaoberá sa grafickým dizajnom, kresbou, ilustráciou a umeleckou grafikou. Vedie vlastný ateliér plagátu a ilustrácií na Fakulte umení Sliezskej univerzity v Katoviciach. Je porotcom umeleckých súťaží, mal niekoľko desiatok individuálnych výstav, zúčastnil sa niekoľkých stoviek kolektívnych prezentácií v Poľsku i v zahraničí.
ÉDUA SZÜCS (HU)
Jej rodičia (matka surrealistická maliarka, otec konštruktivisticko-pointilistický umelec) nemohli vstúpiť do Umeleckého fondu. Na ich počesť Édua nie je členkou žiadnej organizácie. Jej karikatúry a kresby sa nezaoberajú politickým dianím, ale všeobecnými ľudskými problémami. Vystavovala od Čile cez USA až po Čínu. Vydala štyri albumy karikatúr.
JUGOSLAV VLAHOVIĆ (SRB)
Maliar, pedagóg, ilustrátor, karikaturista, tvorca komiksov, vizuálneho dizajnu, ale aj rockový hudobník. Je profesorom na Fakulte aplikovaných umení v Belehrade. Je ilustrátorom a redaktorom týždenníka NIN. Mal 80 samostatných výstav, vyšlo mu 12 monografií. Získal množstvo ocenení za ilustrácie, karikatúry a grafický dizajn. Zakladateľ klubu Art Directors a FECO Srbska, ktorého je prezidentom.
OLEKSY KUSTOVSKY – KUSTO (UA)
Jeho prvá kresba vyšla až v roku 1998, odvtedy publikuje v novinách a časopisoch doma i v zahraničí. Je laureátom a víťazom viac ako 135 medzinárodných súťaží karikatúry, často je aj ich porotcom (napr. Čína, Rusko, Poľsko či Turecko).
IVANA ŠÁTEKOVÁ (SK)
Jej kresby sú hravé , s humorom niekedy nekompromisným, až mrazivým. Kresba (aj originálne použitie výšiviek) jej slúžia okrem iného aj ako kritický nástroj, ktorým dokáže poukázať na rôzne zvláštnosti dnešnej spoločnosti, akými sú napríklad tridsiatnici žijúci u svojich rodičov a neschopní vlastných rozhodnutí.
JÁN GĽONDA (SK)
V rokoch 1973 – 1977 bol z politických dôvodov väznený. Neskôr pracoval ako výtvarník propagácie v rôznych obchodných domoch. Po zmene režimu v roku 1989 pracoval ako výtvarný redaktor v redakcii Roháč.
2./
68 kresieb od 8 československých autorov z roku 1968
Vernisáž výstavy sa uskutoční v rámci Európskeho Festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY v piatok
24. 8. 2018 o 15.30 h v galérii múzea.
Vystavujúci autori:
 MIŤO BREZA (SK)
 DUŠAN JUNEK (SK)
 STANO KOCHAN (SK)
 VIKTOR KUBAL (SK)
 IVAN POPOVIČ (SK)
 MARIÁN VANEK (SK)
 FEDOR VICO (SK)
 VLASTA ZÁBRANSKÝ (CZ)
__________________________________________________________________________________________________
Národná banka Slovenska – Múzeum mincí a medailí Kremnica, Štefánikovo nám. 11/21, 967 01 Kremnica
Kontakt: Mgr. Janka Kolláriková, tel.: +421-(0)45-6780322, 6743261, e-mail: janka.kollarikova@nbs.sk
muzeum@nbs.sk, www.muzeumkremnica.sk, www.facebook.com/muzeumKremnica
3
Rok 1968 si pripomíname predovšetkým ako rok okupácie, bol to však rovnako rok veľkých nádejí a obrovského uvoľnenia tvorivej energie. Zrušenie cenzúry umožnilo uverejňovať kresby, ktoré by predtým neprešli sitom schvaľovania. Tento výber dokazuje akú úroveň mala naša karikatúra bez cenzúrneho náhubku. Vybrané kresby nemapujú politickú situáciu, práve naopak, sú to kresby, ktoré dokážu potešiť, zaujať a rozosmiať i dnes a aj tým dokazujú svoju kvalitu a nadčasovosť. Obdivuhodné je aj to, že tieto diela vytvorili mladí chlapci, ktorí (okrem Kubala a Zábranského) mali ešte ďaleko do tridsiatky. I po polstoročí sú takmer všetci autori medzi nami, aj keď už nie všetci mohli prísť na vernisáž tejto výstavy aj osobne. Neskoršie osudy autorov týchto kresieb boli veľmi pohnuté. Kochan emigroval hneď po okupácii, Vanekovi a Vicovi ešte vyšli knihy, ale s postupujúcou normalizáciou boli zakázané a nakoniec aj ich autori. Zákaz publikovania sa týkal aj Juneka, nepomohlo mu ani to, že mu žiadna kniha nevyšla. Ostatní mohli prestať tvoriť a stiahnuť sa do vnútornej emigrácie, prípadne sa chtiac-nechtiac museli prispôsobiť stále viac sa zužujúcim mantinelom normalizácie, tak ako všetci ostatní občania.
Zostavil: Fero Jablonovský.
MIŤO BREZA (SK)
Architekt, karikaturista, v čase štúdií aj sólový gitarista. Karikatúry publikoval predovšetkým v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch v Roháči a Kultúrnom živote. Vystavoval sporadicky, v roku 1975 spoločnou výstavou v trojici Breza – Kanala – Leššo otvorili dlhoročnú tradíciu úspešných slovenských vernisáží v legendárnej Malostranskej besede v Prahe.
DUŠAN JUNEK (SK)
Grafik, dizajnér, pedagóg, publicista, autor kultúrnych projektov a výstav. Venuje sa grafike vizuálnych komunikácií a kresbe. Mal 22 samostatných výstav a prezentoval tvorbu na viac ako 400 výstavách a prehliadkach umenia a dizajnu po celom svete. Získal vyše 30 zahraničných cien. Je laureátom najvýznamnejšej svetovej ceny za grafický dizajn – ICOGRADA Achievement Award . Autor loga a komplexnej grafickej tvári mnohých československých, slovenských i zahraničných firiem a inštitúcií. Napísal vyše sto esejí a odborných statí z oblasti grafiky vizuálnych komunikácií, publikovaných v domácej a zahraničnej odbornej tlači.
STANO KOCHAN (SK)
Karikaturista, ilustrátor. Po krátkom a intenzívnom období publikačnej činnosti, predovšetkým v Kultúrnom živote a Roháči, odišiel v roku 1968 do zahraničia. Okrem autorských publikácií je aj spoluatorom a ilustrátorom takmer troch desiatok kníh, ktoré vyšli vo viacerých vydaniach po celom svete. Aktualizovaná slovenská verzia pôvodne nemeckého vydania Biblie pre súdruhov vyšla pod starostlivým dohľadom Kornela Földváriho v roku 1990. Na Kremnických gagoch 2014 získal Zlatého gunára za celoživotnú tvorbu.
VIKTOR KUBAL (SK)
Karikaturista, výtvarník, scenárista, animátor a filmový režisér. Je autorom prvého slovenského animovaného filmu – Studňa lásky. Bol dlhoročným redaktorom humoristického časopisu Roháč. Ako režisér a animátor vytvoril takmer 400 krátkometrážnych animovaných filmov a tiež niekoľko celovečerných animovaných filmov. Je autorom viacerých kníh pre deti a mládež. Jeho filmy získali množstvo významných domácich a medzinárodných ocenení. Bol prvým rektorom Univerzity humoru a satiry v Kremnici, jeho portrét je tu v Uličke slávnych nosov.
IVAN POPOVIČ (SK)
Výtvarník, prozaik, scenárista, animátor, režisér a karikaturista. Po debutovej výstave v Chrudimi (1960) sa prezentoval v galériách v Prahe, Prešove, Berlíne, Havane, Sydney, New Yorku, Manile i Písku. Ilustroval desiatky kníh a časopisov. Podieľal sa na vyše 100 animovaných a dokumentárnych filmov a videoklipov. Je
__________________________________________________________________________________________________
Národná banka Slovenska – Múzeum mincí a medailí Kremnica, Štefánikovo nám. 11/21, 967 01 Kremnica
Kontakt: Mgr. Janka Kolláriková, tel.: +421-(0)45-6780322, 6743261, e-mail: janka.kollarikova@nbs.sk
muzeum@nbs.sk, www.muzeumkremnica.sk, www.facebook.com/muzeumKremnica
4
autorom viac ako 200 plagátov. Monumentálne diela realizoval v kameni a keramike. Kremnických gagov sa zúčastňuje pravidelne, v druhom ročníku bol rektorom Univerzity humoru a satiry, v roku 2014 vytvoril vizuál, navrhol maskotov festivalu a získal Zlatého gunára za celoživotnú tvorbu, v roku 2017 získal Zlatého gunára za knihu Mať tak o koliesko viac.
MARIÁN VANEK (SK)
Karikatúry publikoval v Roháči, Smene a Kultúrnom živote. Venoval sa i písaniu a televíznej tvorbe. Kniha Recesník Mariána Vaneka (Tatran 1969, vyšiel i v Nemecku), ale druhé vydanie u nás bolo zošrotované. Po zákaze publikačnej činnosti pracoval ako robotník v dielňach SND, od r. 1978 v n. p. Juta v Dvore Králové nad Labem ako výtvarník. Po príliš nežnej revolúcii začal znovu publikovať, vydávať knihy. Okrem vlastných kníh ilustroval aj knihy T. Janovica, V. Bednára, D. Tatarku, V. Mináča i syna Marcela. V roku 1990 bol rektorom Univerzity humoru a satiry, na Kremnických gagoch 2011 získal Zlatého gunára za celoživotnú tvorbu.
FEDOR VICO (SK)
Karikaturista, editor, publicista. Od r. 1965 publikoval v Roháči kresby o zbojníkoch pod názvom Dereš Fedora Vica. Seriál vyšiel knižne v r. 1969. Autor dostal zákaz publikovania a kniha bola stiahnutá. Vrátiť sa k nemu mohol až po r. 1989 a v r. 2009 vyšiel knižne výber kresieb pod názvom Dereš…a nikdy inak. Je šéfredaktorom časopisu Bumerang, v súčasnosti vychádza ako príloha denníka Šport. Od roku 1995 organizuje medzinárodnú súťaž karikatúr Zlatý súdok. V roku 1990 bol rektorom Univerzity humoru a satiry v Kremnici. V roku 2005 získal Zlatého gunára.
VLASTA ZÁBRANSKÝ (CZ)
Maliar, grafik, ilustrátor, karikaturista, aforista, avšak rozhodujúcu časť svojej karikaturistickej tvorby uverejnil na Slovensku v šesťdesiatych a v prvej polovici sedemdesiatych rokov v Roháči a Kultúrnom živote. Svojou tvorbou zásadným spôsobom ovplyvnil úroveň slovenskej karikatúry. Vystavuje po celom sveta a získal množstvo ocenení na prestížnych súťažiach. V súčasnosti sa venuje predovšetkým maľbe. Na Kremnických gagoch 2010 získal Zlatého gunára za celoživotnú tvorbu. V roku 2011 vyšiel knižne výber z jeho tvorby Zábranský na Slovensku 1966 – 1971.
3./
PETER STANKOVIČ – VESELÉ OBRÁZKY
Vernisáž výstavy sa uskutoční v rámci Európskeho Festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY v piatok
24. 8. 2018 o 16.00 h v galérii múzea.
PETER STANKOVIČ (SK)
Maliar, ilustrátor, autor vizuálu Kremnické gagy 2018. Vo voľnej tvorbe sa venuje aj kreslenému filmu a komiksom. V 90-tych rokoch minulého storočia bol art directorom vo viacerých renomovaných reklamných agentúrach. Venuje sa aj hudbe a je kapelníkom skupiny Aconto.
„Moja mama hovorí, že som si začal kresliť už vo dvoch rokoch, čo však bolo len čmáranie po knihách a všade, kam som dosiahol. Pamätám sa, že sa ma ako päťročného pýtali, čím budem, tak som odpovedal, že malárom. Odvtedy si nespomínam na chvíľu, keď som bol bez ceruzky alebo štetca“, uviedol Peter Stankovič.

Podrobnosti

Začiatok:
15. augusta 2018 @ 8:00
Koniec:
15. septembra 2018 @ 17:00

Miesto udalosti

Kostol Sv. Kataríny
Kremnica, Slovenská republika + Google Map