KREMNICKÉ GAGY – Európsky festival humoru a satiry

Čo sú to Kremnické gagy ?

Európsky Festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY je medzinárodné kultúrne podujatie so zameraním na prezentáciu živých vystúpení v rozličných žánroch umenia: divadlo, hudba, pouličné predstavenia, produkcie pre deti, umelecký prednes poézie, improvizácia v karikatúre a pod. Koná sa každý rok v posledný víkend na konci augusta v interiéroch i exteriéroch starobylého baníckeho a minciarskeho mesta Kremnica 1328 . Festivalové produkcie sleduje a hodnotí medzinárodná Akadémia humoru, ktorá v závere festivalu udeľuje v jednotlivých kategóriách prestížne ceny Zlatý gunár a hlavnú cenu GRAND PRIX.

Festival vyhľadáva a uvádza netradičné, nové a inšpiratívne diela a výkony s prvkami neprvoplánového humoru, umeleckej satiry, originálnej recesie alebo hodnotnej zábavy. Oslovuje najmä mladé a nové talenty ako aj výrazné a renomované osobnosti s cieľom umeleckej a priateľskej konfrontácie ich diel a výkonov. Dáva priestor začínajúcim, skúseným i profesionálnym umelcom, aby sa vzájomne inšpirovali, obohatili a nadviazali spoluprácu.

Podujatie má silný spoločenský efekt v živote mesta i celého stredoeurópskeho regiónu. Svojou kvalitou i atraktívnosťou zaujme každý rok okolo 10 tisíc návštevníkov z celého Slovenska. Festivalovým životom žijú všetci obyvatelia mesta, ubytovacie a stravovacie kapacity sú festivalovým dianím naplno vyťažené, akcia stimuluje ich rozvoj a aktívny cestovný ruch. Zapojení sú aj miestni umelci a všetky kultúrne inštitúcie.